A megbeszélésen részt vettek még a két megye pályázati szakemberei is.
Szatmár és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye az elmúlt években több közös uniós pályázatot is lebonyolított, jelenleg két fontos projekten dolgoznak együtt a térség szakemberei. Ezek közül Szatmár megye számára talán az elmúlt évtized egyik legfontosabb beruházása, a Szatmár megyei Sürgősségi kórház új szárnyának az építése.
„A mai találkozó célja az volt, hogy elindítsuk azt folyamatot, melyben úgy a két megye, mint a két megyeszékhely már most közösen kezd el a 2021-2027-es uniós kiírási lehetőségekről gondolkodni. Testvérmegyei és testvérvárosi kapcsolat van köztünk, ezeket a kapcsolatokat a következő időszakban is meg kell töltenünk tartalommal. Megvan a lehetőségünk, megvan a tapasztalatunk, akár direkt brüsszeli források lehívásában is gondolkodhatunk közösen!” - mondta el Pataki Csaba, Szatmár megyei tanácselnök.
„Legutóbb egy nyíregyházi találkozás alkalmával határoztunk arról, hogy rendszeressé tesszük úgy a Szatmár megye és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye, valamint Nyíregyháza és Szatmárnémeti vezetői rendszeresen, negyedévente találkozunk, szorosabbá tesszük nemcsak közigazgatási, de akár a két térség gazdasági intézményeinek kapcsolatát is.” - nyilatkozta Seszták Oszkár, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei önkormányzat vezetője.
„Régi szívfájdalmam, hogy bár testvérvárosi kapcsolat van köztünk, az előző mandátumban mégsem sikerült közös pályázat benyújtására – mondta el Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármester. Hozzátette: megvan az akarat, megvan a pályázati lehetőség, itt az ideje, hogy tartalommal töltsük meg ezt a kapcsolatot. Számunkra az a legfontosabb, hogy egy pályázat eredményeként maradjon valamivel a közösségünk – hangsúlyozta Kereskényi.
Dr. Kovács Ferenc, Nyíregyháza polgármestere ezzel kapcsolatban megjegyezte: „Nagyon fontos volt a mai találkozó, hiszen elindította azt a folyamatot, melynek következtében negyedévente találkozhat a két térség vezetősége és közösen határoznak a pályázati irányokról.” Nyíregyháza polgármestere hozzátette: régi vágya már egy direkt brüsszeli pályázat lebonyolítása Szatmárnémetivel, most itt a lehetőség ennek a megvalósítására.
A mai találkozó eredményeként sikerült felvázolni azokat az irányokat, melyekben a két térség közösen pályázhat: ezek többek között a kulturális – természeti és épített – örökség védelme, illetve a szociális és egészségügyi hálózat fejlesztése.
A mai találkozót követően a két megye pályázati szakemberei már a héten elkezdik a közös munkát, melynek eredményeiről Nyíregyházán tájékoztatják majd a megyék és megyeszékhelyek vezetőit a lehető legrövidebb időn belül.
Pataki Csaba a találkozó végén elmondta: az elmúlt években elért közös sikerek a bizonyíték arra, hogy a két megye rendkívül jól tud együtt dolgozni és ennek köszönhetően borítékolható a jövőbeli pályázatok sikere is.